Pomysłodawcą stworzenia pracowni jest Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców z Prezesem Ryszardem Balcerkiewiczem na czele - śmiało można powiedzieć, że głównym animatorem tak ambitnego i perspektywicznego w swym zamyśle przedsięwzięcia. Zainspirowani pasją i determinacją organizatora pracowni, Tarnowscy przedsiębiorcy, przekazali na ten szczytny cel zarówno środki pieniężne, z których zakupiono wyposażenie pracowni, jak i niezbędne elementy wyposażenia w formie darowizny. Swój niebagatelny wkład włożyły również osoby prywatne przekazując na ten cel pieniądze z własnych zasobów.
Zarząd TSP serdecznie dziękuje za wsparcie Haverford Institute Publicznej Socjologii, Fabryce Mebli Balma, firmom: Schattdecor, Progressio, Gusma, Ridex, Hebo, Tarmet, Grafiti, Kimball Electronics oraz Saueressig, ponieważ bez ich pomocy nie byłoby pracowni.
Wsparcia merytorycznego i technologicznego udzieliły firmy: BALMA, producent mebli biurowych i NOTI, producent mebli tapicerowanych, lider w zakresie designu, producent elektronarzędzi dla przemysłu, firma FESTOOL, LEROY MERLIN, market budowlany ze Swadzimia oraz firma STRIMA, dostawca kompletnych rozwiązań dla przemysłu tekstylnego.
Założenia funkcjonowania Pracowni Innowacyjnych Technologii:
Pracownia Innowacji Technologicznych powinna stać się miejscem, w którym młodzież nabierze umiejętności posługiwania się narzędziami w celu wykonania projektów, które - w założeniu - zostaną przez nich samych wymyślone, a następnie profesjonalnie wykonane. Niemniej ważne będzie wpojenie uczniom zasad wysokiej kultury technicznej, co we współczesnych realiach funkcjonowania firm jest obowiązującym standardem. Tak postrzegana misja Pracowni Innowacji Technologicznych może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie Zespołu Szkół Technicznych, a przy tym zaspokajać w przyszłości coraz większe potrzeby kadrowe tarnowskich przedsiębiorców, którzy będą mieli dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników.